Wiele osób zastanawiało się czy zostaną podjęte jakieś szczególne decyzje w sprawie funkcjonowania cmentarzy w najbliższym czasie.

Nawet pomimo nowych obostrzeń, władze nie zdecydowały się na zamknięcie obiektów, jednak pojawiły się liczne apele by zachować rozsadek.

Aktualnie na cmentarzach już można zaobserwować wzmożony ruch. Wiele osób szykuje już groby swoich bliskich zmarłych na obchody z okazji dnia Wszystkich Świętych (1 listopada) i Dnia Zadusznego (2 listopada).

Urząd Miasta w Gdańsku zachęca by wizyty rozłożyć na kilka dni i szczególnie zadbać o przestrzeganie reżimu sanitarnego.

„Wyrazy szacunku i pamięci można złożyć w dni poprzedzające dzień Wszystkich Świętych. Pozwólmy w niedzielę, 1 listopada, przyjechać na groby swoich bliskich osobom spoza Gdańska i Trójmiasta. Jeżeli zachowany się odpowiedzialnie i unikniemy tłumu na cmentarzach, damy wyraz trosce o zdrowie swoje i innych osób” – powiedziała Olimpia Schneider z biura prasowego magistratu.

fot. screen YouTube / Poul12

W podobnym tonie wypowiedział się też biskup Jacek Jezierski, który przypomniał że cały miesiac listopad jest poświęcony pamięci bliskich zmarłych i nalezy planowac odwiedziny poza terminem 1-2 listopada.

Na razie do 15 listopada udzielono również dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej dla osób starszych i chorych oraz pracowników medycznych.

To też może cię zainteresować: Gdańsk: III Gdańskie Targi Książki ponownie przełożone na inny termin z powodu koronawirusa. Kiedy się odbędą

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w portalu Życie: Pomorskie: władze szykują się do otwarcia szpitala polowego również w Gdańsku. Gdzie i kiedy powstanie

O tym się mówi: Gdańsk: czy w końcu powstanie buspas, o którym mówiono już w 2015 roku? Władze mają nową koncepcję