Sanepid codziennie pobiera próbki do badań po awarii oczyszczalni ścieków Czajka w Warszawie, która miała miejsce w sobotę 29 sierpnia. W efekcie do Wisły dostało się spore zanieczyszczenie.

Badania stanu wody

Próbki wody pobierane są w dwóch lokalizacjach: Mikoszewie oraz Świbnie. Znajdują się one w pobliżu ujścia rzeki do Morza Bałtyckiego w rejonie Zatoki Gdańskiej.

„Badamy bardzo szeroki zakres parametrów fizykochemicznych (m.in. zawartość tlenu, temperaturę, zawiesinę, pH, zawartość biogenów- azotu, fosforu w różnej postaci). Badania są czasochłonne – poinformował w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" rzecznik WIOŚ w Gdańsku.

Analiza takiego badania zajmuje aż dwie doby, ale są już pierwsze rezultaty, które określają stan wody po awarii oczyszczalni.

fot. Wody Polskie

Wyniki badań

Jak się okazuje, badania próbek z 4 i 5 września nie wykazały na razie przekroczenia norm sanitarnych, a woda w zatoce spełnia wszystkie wymogi sanitarne.

Sytuację bada też Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

To też może cię zainteresować: Gdańsk: 10-milionowa inwestycja na Jaśkowej Dolinie, na której skorzystają mieszkańcy. Co tam powstanie w przyszłym roku

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w portalu Życie: Pomorskie: koronawirus pojawił się w szkołach. Kilka placówek otrzymało pozwolenie na zdalne lub hybrydowe nauczanie

O tym się mówi: Gdańsk: pasażerowie narzekają na ścisk w pojazdach komunikacji miejskiej. Dziura budżetowa wygrywa z bezpieczeństwem podczas pandemii